czwartek, 26 marca 2015

ARTYKUŁ

Produkty pełnoziarniste w codziennej diecie


Produkty zbożowe pełnoziarniste są podstawą zdrowej diety. Powinny stanowić około 50% dziennego pożywienia. Cechują się dużą wartością odżywczą - wysoką zawartością białka, fosforu, cynku, krzemu, fluoru, wapnia, potasu i witamin z grupy B. Produkty uzyskane z całego ziarna mają też dużą zawartość błonnika, który działa regulująco oraz oczyszczająco. Węglowodany zawarte w zbożach stopniowo uwalniają energię, co pozwala na większą efektywność w ciągu dnia. Zapobiegają nadwadze i otyłości, dlatego powinny znajdować się w każdym posiłku.

Jakie produkty wybierać?



Najlepiej wybierać chleby razowe, grahamy, gdyż są one otrzymywane z mąki z pełnego przemiału ziarna, czyli wszystkich jego części. Do ich produkcji wykorzystuje się mąkę z dużą zawartością składników mineralnych: typ 1850 i 2000. To oznacza, że zawierają w sobie kolejno 1,8% i 2% substancji mineralnych.
Wystrzegać należy się chlebów jasnych, ponieważ zawierają bardzo niewiele składników odżywczych, powodują szybki wzrost glukozy i insuliny we krwi. Chleb ciemny to czasami również produkt nie mający w sobie pożądanych wartości odżywczych. Zamiast cennych składników, zawiera karmel, który nadaje mu pożądany kolor. Przy wyborze chleba zwróćmy więc uwagę na skład chleba oraz typ mąki z jakiej został wyprodukowany.

Płatki owsiane, żytnie z pełnego przemiału to również źródło cennych witamin i minerałów. Nie zawierają cukru dodanego, za to mają duże wartości błonnika.



Ryż, makarony, kasze....

Ryż brązowy jest zdecydowanie bardziej wskazany niż ryż biały. Zawiera osłonkę, zarodek i balastową warstwę otrębów, a tam właśnie znajduje się większość witamin i minerałów. Natomiast ryż biały uzyskuje się przez zeszlifowanie lub łuskanie z zewnętrznych osłonek. Ma zdecydowanie mniej witamin, biopierwiastków i  błonnika niż ryż brązowy.





Kolejne wartościowe produkty to makarony. Należy wybierać makarony z semoliny, otrzymywane z twardej pszenicy durum i makarony pełnoziarniste, czyli z mąki razowej z wysokiego przemiału. Semolina zawiera wiele witamin, mikro i makroelementów, m. in. wapń, fosfor, potas, żelazo, miedź, mangan, cynk, witaminy z grupy B, witaminę E, kwas foliowy oraz luteinę. Makaron z mąki pełnoziarnistej zawiera dużo więcej witamin i soli mineralnych niż makaron klasyczny.


Przepis: PASTA DURUM Z KREWETKAMI I SUSZONYMI POMIDORAMI
http://dietanazdrowiepoznan.blogspot.com/p/przepisy.html


Kasza czy ziemniaki?

Zdecydowanie kasza. Gryczana, jaglana, jęczmienna, kukurydziana, kus kus, bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik.







Przepis: KASZA JAGLANA Z OWOCAMI I ORZECHAMI
http://dietanazdrowiepoznan.blogspot.com/p/przepisy.html



Czy wiesz, że ....







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz