czwartek, 7 maja 2015

ARTYKUŁ

WARTO JEŚĆ  RYBY

RYBY są produktem niezwykle wartościowym, niestety w dzisiejszych czasach wysokie zanieczyszczenie większości ryb nie pozwala jeść ich do woli.


Co wspaniałego kryją ryby?
Czy łososie hodowlane z Norwegii można jeść do woli?








Ryby i przetwory rybne zawierają białko bogate w niezbędne aminokwasy (lizyna, metionina, cystyna, treonina i tryptofan), mikro i makroelementy (wapń, fosfor, fluor, jod), tłuszcze będące cennym źródłem energii, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe w tym z rodziny omega-3. Wykazują one szereg korzystnych działań związanych ze wzmocnieniem funkcji organizmu oraz zmniejszeniem ryzyka chorób układu krążenia i nowotworowych. Podstawowa różnica między tłuszczem rybnym, a innymi tłuszczami zwierzęcymi lub roślinnymi polega głównie na wyjątkowo korzystnym składzie kwasów tłuszczowych, wynikającym z wysokiego poziomu zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 takich jak: kwas dokozaheksaenowy (C22:6 n-3, DHA), kwas eikozapentaenowy (C20:5, n-3, EPA)
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe:
- łagodzą objawy chorób o podłożu zapalnym, takich jak atopowe zapalenie skóry i inne alergie,
- są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu i narządu wzroku,
- wykazują też ochronne działanie na układ nerwowy,
- wpływają na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego,
- wspomagają procesy uczenia się, zwiększają koncentrację,
- zmniejszają wybuchy agresji u dzieci. 


Z tego też względu ryby i produkty rybne powinny występować w codziennej diecie kobiet ciężarnych, karmiących, jak również dzieci. Dodatkową zaletą jest to, że mięso ryb jest łatwostrawne i z tego względu może być polecane osobom mającym kłopoty z przewodem pokarmowym, co często zdarza się w czasie ciąży.


Tłuszcze rybne są praktycznie jedynym źródłem tych kwasów. 



Od wieków ryby są jednym z głównych składników pożywienia i obecnie dostarczają średnio ok. 10% spośród białek zwierzęcych spożywanych przez człowieka. Białka są jednym z najcenniejszych, pod względem sensorycznym i biologicznym, składników mięsa rybiego. Udział białek w ciele tych organizmów jest zbliżony do udziału białek w mięsie zwierząt rzeźnych i wynosi 13-24%. Wartość odżywcza białek zależy od składu ilościowego i jakościowego poszczególnych aminokwasów wchodzących w ich skład, wzajemnych proporcji między tymi aminokwasami, wystarczającej ilości energii potrzebnej do ich przemian, a także od zmian jakie w tych związkach zachodzą na skutek procesów obróbki. Dodatkowo białko ryb jest łatwostrawne, a jego przyswajalność wynosi średnio aż 97%. Duże znaczenie ma zawartość w rybach witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, przede wszystkim D i A, których znaczne ilości stwierdza się w oleju wątrobowym ryb, a w przypadku ryb tłustych również w mięsie . W mięsie ryb stwierdza się również dużą koncentrację witamin rozpuszczalnych w wodzie zwłaszcza z grupy B, a ich ilość waha się nieznacznie w poszczególnych gatunkach. Niektórzy autorzy podają, że ryby zawierają tak znaczne ilości witamin z grupy B, że jeden rybny posiłek w ciągu dnia jest w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na te związki. Dotyczy to szczególnie witaminy B12, której zawartość kilkakrotnie przewyższa wartości zalecane na poziomie bezpiecznym, odnosi się to zwłaszcza do takich gatunków, jak: makrela (950% zapotrzebowania), śledź (657%) czy tuńczyk (544%).

Na uwagę zasługują także składniki mineralne zawarte w mięsie ryb. W wyniku spopielenia surowca rybnego otrzymuje się od około 0,6 do 1,6% popiołu, który zawiera wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ustroju mikro- i makroelementy. Mięso ryb jest zdecydowanie lepszym źródłem pierwiastków, takich jak fosfor, potas czy magnez w porównaniu z mięsem zwierząt rzeźnych, a dodatkowo drobno-ościste gatunki i marynaty rybne dostarczają do organizmu znaczące ilości wapnia. Z mikroskładników na szczególną uwagę zasługują żelazo, miedź, jod, selen, a także chrom i fluor. 

Jednakże znaczenie ryb w diecie człowieka związane jest głównie z zawartością długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Z tego wynika szereg korzyści zdrowotnych, takich jak: zapobieganie chorobom serca, stanom zapalnym czy rozwoju raka. U dzieci odgrywają one ogromną rolę w rozwoju mózgu i procesach widzenia, a spożywane przez kobiety w ciąży mogą zapobiegać występowaniu zaburzeń w rozwoju ich potomstwa. 

Ryby i produkty rybne są niemal jedynym naturalnym źródłem tych kwasów tłuszczowych w diecie człowieka, jednak w dzisiejszych czasach to nie jest produkt do końca bezpieczny. Dla tych, którzy chcą zgłębić temat polecamy film:

http://motywatordietetyczny.pl/2014/12/cala-prawda-o-rybach-jak-truja-nas-producenci-ryb/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz