sobota, 23 maja 2015

ARTYKUŁ

KOBIETA PROPAGATORKĄ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ W RODZINIE

Świadoma licznych korzyści, płynących z aktywnego trybu życia oraz zdrowej, zrównoważonej diety, kobieta jest zdecydowanie bardziej zmotywowana do konsekwentnego podejmowania rekreacyjnego treningu, który przynosi trwałe rezultaty w postaci zgrabnej, szczupłej i zdrowej sylwetki, a także zapewnia dobre samopoczucie, pomagając niwelować stresy dnia codziennego i pokonywać własne słabości.







Rozwój cywilizacyjny radykalnie zmienił warunki życia człowieka. Oprócz zmian, które ułatwiły życie codzienne dokonały się również zmiany w sferze przemian społeczno- polityczno- ekonomicznych w strukturach organizacyjnych państwa, a co za tym idzie zmiany w postawach i zachowaniach się ludzi. Dążenie do szybkiego wzbogacenia się spowodowało wydłużenie czasu  pracy i wykonywania jej w weekendy, często do późnych godzin nocnych. Następstwem tego jest ograniczenie wypoczynku, zwiększenie napięć i lekceważenie zdrowia. Drugim biegunem zmęczenia jest wypoczynek, który służy regeneracji sił przed następną pracą. Może być bierny – sen lub czynny. Świadomość wprowadzenia w codzienny tryb życia harmonii pomiędzy pracą a wypoczynkiem staje się coraz bardziej powszechna. 
Słowo trening pochodzi od angielskiego słowa "training" i oznacza systematyczne jak również stopniowe ćwiczenia, które mają na celu  przygotowanie do doskonalenia się we wprawie i zręczności w danym sporcie lub zawodzie. Według słownika wyrazów obcych trenowanie to systematyczne wprowadzanie kogoś lub siebie do pewnych czynności, tak by osiągnąć maksimum zręczności, biegłości, umiejętności. Wyróżniamy trening sportowy i zdrowotny, inaczej rekreacyjny. Trening zdrowotny ma dla każdego człowieka ogromne znaczenie. Pomaga utrzymać istniejący stan zdrowia i sprawność fizyczną, a także ma duży wpływ na atletyczny wygląd naszego ciała.
 Współczesna moda, lansująca szczupłą i wysportowaną sylwetkę jako ideał urody, pobudza wiele kobiet do podejmowania aktywności ruchowej. Z tego między innymi powodu coraz większy procent osób podejmujących różnorodne formy ruchu stanowią kobiety. Zjawisko to nie jest jednak tak powszechne jak można by oczekiwać - dotyczy zaledwie 28% 17-letnich Polek, 12% kobiet w wieku 25 lat, 7% w wieku 35 lat, zaledwie 3,5% pięćdziesięciolatek.


       Ruch w życiu kobiety ważny jest w każdym wieku i na każdym etapie jej życia. Życie we współczesnym świecie, pomimo wielu udogodnień, wymaga szczególnej dbałości o zachowanie zdrowia. W ostatnich latach zdecydowanie wzrosło zainteresowanie tzw. zdrowym stylem życia w myśl ideologii fitness. Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę, że o swoją cielesność należy dbać nie tylko w trosce o atrakcyjny wygląd, ale również, by lepiej funkcjonować na płaszczyźnie psychicznej i społecznej. 
Wśród polskich kobiet jedynie 7% deklaruje systematyczną aktywność fizyczną, a więc prawie pięciokrotnie mniej niż np. w Finlandii, zaś do siedzącego trybu życia przyznaje się aż 74% badanych.
Najczęściej wybieraną aktywnością fizyczną przez kobiety są aerobowe formy ćwiczeń przy muzyce o umiarkowanej intensywności. Wyniki przeprowadzonych badań uzyskane przez Nowaka w publikacji „Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia”, wskazują na pozytywne następstwa płynące  z systematycznego treningu aerobowego. Przyczynia się on do redukcji tkanki tłuszczowej, podnosi szybkość ruchów kończyny dolnej, gibkość kręgosłupa i stawów biodrowych, zwiększa siłę przedramienia i ręki.

Poprawa zdrowia jest najważniejszym czynnikiem uzyskanym w związku z systematycznym treningiem zdrowotnym. Jest to również najważniejszy powód uczestnictwa w zajęciach aerobiku. Według badań przeprowadzonych przez Kozdroń, 79% kobiet za główny powód uczestnictwa w zajęciach uznało poprawę zdrowia. Następnym najczęściej podawanym powodem było polepszenie samopoczucie psychicznego, później poprawa sprawności fizycznej, a na końcu znalazł się motyw socjalizacji.




Młodość, atrakcyjny wygląd i zdrowie zawsze były wyznacznikiem sukcesów na wielu płaszczyznach życia- zawodowej i osobistej. Wartość młodości podkreślana jest głównie w przypadku kobiet, mężczyzna w bardziej zaawansowanym wieku może cechować się wyższym statusem społecznym. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz