niedziela, 5 kwietnia 2015

ARTYKUŁ


SPOŻYWAJ 2 PORCJE PRODUKTÓW MLECZNYCH DZIENNIE

Produkty mleczne spełniają ogromną rolę w żywieniu człowieka, w szczególności dzieci i młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących, z uwagi na zawarte w nich składniki budulcowe i regulujące. Mleko i jego przetwory powinny być w możliwie największym stopniu wykorzystywane  do sporządzania posiłków, jako składnik wielu potraw, podnosząc ich wartość odżywczą i dostarczając walorów smakowych.



Jakie produkty wybierać?




Mleko i produkty mleczne można uznać za najbardziej wartościowe produkty spożywcze, gdyż zawierają wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Do tej grupy zalicza się:

  •    różne gatunki mleka, w zależności od zawartości tłuszczu oraz różniące się sposobem                termicznego utrwalania,
  •           napoje fermentowane – kefir, jogurt, mleko kwaszone, kumys, maślanka,
  •      sery – twarogowe kwasowe i podpuszczkowe, bryndza, podpuszczkowe dojrzewające, topione.

Produkty tego typu powinny być spożywane w liczbie dwóch porcji dziennie, ilość produktu w porcji przedstawia tabela poniżej.

MLEKO I PRODUKTY MLECZNE (2 PORCJE DZIENIE)
300 ml (duży kubek) mleka (0,5%) lub kefiru
40 g sera żółtego
200 g jogurtu


Mleko ma bardzo wysoką wartość odżywczą. Wartość energetyczna mleka jest zależna od zawartości tłuszczu np. – 100 g dostarcza 39 – 64 kcal, 100 g sera twarogowego 100 – 380 kcal, 100 g sera podpuszczkowego dojrzewającego 291 – 452 kcal.









Białko w mleku stanowi 3%, sery twarogowe zawierają go 10 – 21%, a sery podpuszczkowe 20 – 40%. Białko mleka ma wysoką wartość biologiczną, jego skład aminokwasowy jest dobrze dostosowany do potrzeb organizmu człowieka.
Tłuszcz z mleka jest łatwo przyswajalny, występuje w ilości 0,5 – 3,5%, w serach twarogowych 1-10%, a w serach podpuszczkowych dojrzewających 20-30%. Sery podpuszczkowe są też bogate w cholesterol, dlatego należy spożywać je w małych ilościach (70-100 mg cholesterolu w 100g produktu).
            W mleku znajduje się również cukier mleczny – laktoza (ok 5%), która powoduje liczne dolegliwości. Przyczyny nietolerancji laktozy mogą być różne (tabela poniżej). Najczęściej jednak aby pozbyć się przykrych dolegliwości, wystarczy mleko zastąpić produktami fermentowanymi, które w swoim składzie zawierają jej mniej.



Mleko dostarcza witaminy z grupy B (witaminę B2) oraz witaminy A i D (mleko odtłuszczone nie zawiera tych witamin). Wapń występujący w mleku jest dobrze przyswajalny przez organizm człowieka – 100 ml mleka dostarcza 120 mg wapnia. Zawartość tego składnika w produktach mlecznych kształtuje się na poziomie:·       ser twarogowy – 94 mg/100 g
·       jogurt naturalny – 170 mg/100 g
·       ser żółty – 807 mg/100 g
Podczas produkcji sera twarogowego kwasowego występują straty wapnia, białka oraz witamin z grupy B. Sery dojrzewające twarde są bogate w wapń, lecz nie o tak dobrej przyswajalności jak z mleka. To właśnie ze względu na wapń, produkty z tej grupy działają alkalizująco na nasz organizm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz