czwartek, 16 kwietnia 2015

ARTYKUŁ


Soli do woli?



Sód w organizmie człowieka występuje głownie w płynach pozakomórkowych. Jest wydalany z moczem, kałem i potem. Odpowiada za regulowanie ciśnienia osmotycznego w płynach ustrojowych, utrzymanie równowagi kwasowo – zasadowej, sprawności mięśni i nerwów, ochronę organizmu przed nadmierną utratą wody.


Jakie rodzaje soli wyróżniamy?








W diecie niemowlęcia należy unikać soli kuchennej (prawdopodobnie wpływa na ryzyko występowania nadciśnienia w późniejszym wieku), zaleca się także unikanie soli podczas przygotowywania pokarmów uzupełniających lub posiłków domowych w późniejszych miesiącach życia dziecka. Rekomendowane spożycie soli dla dzieci wynosi:
·       w wieku 
  • w wieku 1-3 lat < 2 g soli/ dziecko/ dzień
  •  w wieku 4-6 lat < 3 g soli/ dziecko/ dzień
  •  DOROŚLI < 5 g soli/dzień


Należy pamiętać, że większość produktów, które spożywamy na co dzień, zawiera w sobie sól ukrytą, dlatego właśnie ilość soli dodanej (np. dosalanie potraw przy stole) powinnyśmy ograniczyć do minimum.


W diecie niemowląt i małych dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na podaż soli i jej źródeł. Podawanie niesolonych pokarmów (obok niesłodzonych) jest ważnym elementem:
  Ø  profilaktyki wielu chorób dietozależnych
  Ø  kształcenia właściwych przyzwyczajeń i preferencji żywieniowych w dzieciństwie i w życiu dorosłym.

Skutki nadmiernego spożycia soli mogą być przyczyną:


Czym powinniśmy zastąpić sól?
Poniżej znajdziesz ziołowe alternatywy dla soli, które nie tylko podniosą wartość odżywczą potraw, ale również wydobędą z nich wspaniały smak!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz