piątek, 10 kwietnia 2015

ARTYKUŁ

6 SPOSOBÓW NA TO JAK ZMNIEJSZYĆ STRATY WITAMINY C W PRODUKTACH PRZETWARZANYCH

Witamina C inaczej kwas askorbinowy zaliczana jest do witamin antyoksydacyjnych, czyli chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, nadtlenków lipidowych i  innych toksycznych substancji. Odgrywa ważną rolę w zapobieganiu chorobie niedokrwiennej serca oraz w chorobach nowotworowych. Niedobór witaminy C objawia się szybkim męczeniem się, brakiem apetytu, bólami stawowo – mięśniowymi, zaczerwieniem i krwawieniem dziąseł. 

Podstawowym źródłem witaminy C są warzywa, owoce oraz ziemniaki. Ziemniaki choć zawierają średnio 14 mg witaminy w 100g części jadalnych, to ze względu na ich stosunkowo duże dziennie spożycie wnoszą do diety znaczące z punktu widzenia żywieniowego ilości tej witaminy.



Poszczególne warzywa i owoce różnią się zawartością witaminy C w bardzo szerokim zakresie. Najwięcej witaminy C zawierają produkty znajdujące się poniżej.




Witamina C jest składnikiem odżywczym wykazującym bardzo dużą wrażliwość na warunki przetwarzania i związane z nimi różnego rodzaju procesy kulinarne i technologiczne wymagające wysokiej temperatury oraz na obecność tlenu.
Podczas sterylizacji owoców i warzyw w puszkach duże ilości witaminy C ulegają zniszczeniu. Natomiast w czasie mrożenia warzyw i owoców straty witaminy są niewielkie, większe wiążą się z procesem blanszowania warzyw przed ich mrożeniem, zależą one również od stopnia rozdrobnienia produktu. Na zachowanie witamin w mrożonych warzywach i owocach w znacznych stopniu mają wpływ warunki przechowywania mrożonek oraz sposób ich rozmrażania przed spożyciem.

Straty witaminy C związane z przygotowaniem potraw (%) 

Potrawa
Proces kulinarny
Witamina C
Zupy
gotowanie
50
Warzywa
Gotowanie*
Duszenie
Surówki
Konserwowe
50
30
20
60
Ziemniaki
Gotowanie*
75
Potrawy warzywno-mięsne
Duszenie
20
Bigos
Duszenie
80
Owoce
Gotowanie
75

*z odlewaniem wywaru

Jak zmniejszyć straty witaminy C w produktach przetwarzanych?

Ograniczenie strat witaminy C w warzywach i owocach można uzyskać przez:

1. Skracanie czasu od zbioru do konsumpcji.
2. Niestosowanie drastycznych metod kulinarnego przetwarzania.
3. Prawidłowe przechowywanie tych produktów przed spożyciem.
4. Zmniejszenie ilości wody stosowanej do gotowania warzyw czy owoców.
5. Unikanie długotrwałego moczenia.
6. Mieszanie rozdrobnionych warzyw na surówki z sosami, olejami, jogurtami, które zmniejszają dostęp tlenu do potraw.

Witaminy należą do składników odżywczych, które muszą być dostarczane z codziennym pożywieniem, gdyż nasz organizm nie może wszystkich ich syntetyzować, a jeżeli je wytwarza to w ograniczonych ilościach. Są niezbędne do zachowania zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. 



























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz